Quick search:

Home       New & Updated       PROFILES OF DOGS       PUPPIES & AVAILABLE        LINKS   


Links - Kennels & Breeders

   Ab angelo comitante - Doris Schaller
   Acting - Anna Sinerheimo
   Active Star’s - Marie Karlsson
   Adamhill’s - Virpi Limnell
   Adius - Therése Hill
   AgaWil - Janusz & Agata Wilczewski
   Aisling Agam - Petra Horňáková
   Al Bader - Denisa Jonášová
   Ala Rozmarýna - Alena Kočicová
   Alertness - Berit Klausen
   Allegory - Milla Tuominen
   Almazny Istochnik - Natalia Grushevskaja
   Amante del Cavallo - Barbara Keim-Latzel
   Amazing Igor’s - Marianne Nymand
   Amico di Boemia - Jana Janečková
   Amigo del Alma - Eva Čurlejová
   Aneliso - Jana & Oldřich Holý
   Anette’s Emotion - Anette Ziegerath
   Angel Meadow’s - Mela Reija
   Angel Silvestre - Inna Ignatova
   Annway’s - Anne Haapakoski
   Anorakin - Mari Niemi
   Applepie’s - Pia Petman
   Aquacollie - Sissel Ekhougen
   Asa Nanica - Irma & Jacoba Jeckel
   Asandzan - Hanna Ollikainen
   Assacani - Tereza Šilhánová
   Astolat’s - Annika Wagner
   Auringonkukan - Marjo Orre
   Av Thara - Janne Christine Engebretsen
   Baqilodge - Mim Bester
   Barbarossa d’ Austria - Roland Danner
   Barcoo - Wendy Fancote
   Bardonhill - Marita Bott
   Bedlam - Pauliina Mäkinen
   Bent Beck’s - Birgit-Marina Pietsch
   Bez hranic - Eva Komínková
   Bila Kaífa - Dita Ungerová
   Billand - Tania & Denise Adams
   Billionbeat - Heidi Jokipuro
   Black Elles - Anja Alvasto
   Blackmoss Valley - Karin Miethlinger
   Blamorder - Abby Lusty
   Bliscoli - Sandra Henderson
   Blue Petipa’s - Kristina Javue
   Bluemeadow’s - Jasmine Rautapuro & Kirsi Ruotsalainen
   Bohemia Amber - Zdeňka Loužecká
   Bohemia Elenor - Šárka Tvrdá
   Bolmerodgaard - Kristine Hupfeldt & Per Ottosen
   Bosshagens - Annika Bovall
   Brackenhaye - Jo Denton
   Breckamore - Ann French
   Bubenik’s - Antje Kretzschmar
   Bumblebee Mountains - Gabriele Dippel
   Calamarin - Marja Ekman
   Calibra’s - Marika Mäkelä
   Callip’s - Catharina Engebretsen
   Calstead - Carol & Fred Freeman & Kerrie Thompson
   Cara Macánta’s - Beate Wallbaum
   Carlitos - Karin Carlson
   Carluke - Kate Baker
   Casa Culla - Mareike von Appen
   Casabocci - Carla Gallini
   Cathgarry - Kathy Drew
   Celestial Glamour - Marcela Váchová
   Cepu-Jesse’s - Seija Lehmusto
   Chandalee’s - Monica Holm
   Cheltary - Jeanette Campbell & Dorothy Batchelor
   Chip n’ Charm’s - Mirjam Kemppainen
   Cinnaberry’s - Annemari Gröhn
   Clantar - Majella Lines
   Clingstone’s - Satu Asikainen
   Cluinntear - Noora Piipponen
   Collected Memories - Sinna Kornum
   Collienarisblack - Barbara Piechocki
   Collievale - Kathryn Debenham
   Collie’s of Sealand - Eliane Zwygart
   Coneypark - Sheila Beeney
   Cownbred - Pat Howarth
   Craygill - Jean Tuck
   CrownFire - Annette Irwin
   DE’LIA Tale - Aliaksandra Baudzei
   Dalimattas - Birgitta Hansson
   Dandinas - Nina Seppälä
   Dane Amor - Sirpa Iivonen
   Davinjo - Zdeňka Štruncová
   De Penhoat Punz - Pascale Dubois
   De l’energie du soleil - Regina Rentel
   Deathless - Marika & Miikael Koivisto
   Del Passo del Turchino - Patrizia Ruggero
   Del Valle de Los Leones - Michael Gomboc
   Del giardino Degrassi - Rita Sachslehner
   Della Verde Scozia - Davide Lassini
   Della Via Francigena - Francesca Mussi
   Des Capricorniens - Floriane Grataloup
   Des Hauts Vikings Normands - Marie Delaunay
   Diamondfox - Päivi Iivonen
   Dispiritos - Sanna Kinnunen
   Diura’s - Riia Lehti
   Downmoore - Kaarina Pesonen
   Dragonrose - Katharina Fleiss
   Drystream - Anita & Janos Kozak
   Du Clos de Seawind - Aurélie Mervant
   Du Clos des Castagniers - Dianne Taimsalu
   Du Clos des Duchesses - Sylvie Dancoisne
   Du Finfond - Catherine Brisedou
   Du Vent des Moissons - Fabienne Lukec-Varennes
   Dvůr Bažantnice - Blanka Špuláková
   Echt Emely’s - Anke Tüllmann
   Elentudas - Dagmar Laníková
   Elsenz Hoppers - Michaela Schweiß
   Elvli - Wenche Tarud
   Encore - Corinne Boon
   Eridor - Jacqui Witt
   Esmari - Marjo-Riitta Rantanen
   Essentia Amicorum - Petra Fialová
   EyesDelight - Anette Nilsson
   Fantazija - Natalija Nekrošiene
   Farthing’s - Marijke Spiering
   Fatikon - Kristiina Myllymäki
   Ferona - Yvette Rolfe
   Final Fantasy’s - Kati Kangasniemi
   Fionessa’s - Barbara Kollakowski
   Flying Ear - Ivana Horská
   Flying Heartbreakers - Monique Paulus
   Forest Star’s - Sari Mela-Järvinen
   Foxbell - Janice Cook
   Foxearth - Trevor Hayward
   Freckle-Face - Pirjo Lampero
   From Hobbitshome - Anita van Bussel
   From Lisa’s Love - Suzanne Smit
   From the Sun of China - Birka Bohne
   Fun dog - Andrea Procházková
   Galactic Defender - Eva Naartijärvi
   Gallant - Bianca de Feyter
   Ganseki - Jenni Kallio-Koskela
   Gemdales - Yvonne Andersson
   Goldbody’s - Johanna Komi
   Golden Catcher’s - Hanne Härkönen
   Golden Eagle Glen - Patricia Kropp-Weis
   Goldlady’s - Arja Niskanen
   Goldshimmer - Riitta & Suvi Lod
   Gopo - Dagmar Holíková
   Grazel - Polina Rudenko
   Greengrove - Raija Korte
   Grenay - Pavla Kůsová
   HaFin Blatná - Marcela Veselá
   Heatherland’s - Dirk & Stephanie Noelle
   Heidelind’s - Linda Jürgens
   Helga Neitin - Tytti Huusko
   Helmisimpukan - Katja Honkasalo
   Highland Hero - Iris Kuhn
   Hlavolam - Hana Hamerníková
   Honey Melon - Aila Hartikainen
   Icepoint - Nina Suominen
   IcyStar’s - Jenni Holopainen
   Iituvaaran - Satu Taipale-Salminen
   In-Sitú - Tereza Velková
   Jack Mack’s - Gudrun Hartmann
   Jantárová hviezda - Júlia Suváková
   Jedford - Jean Dally
   Jencol - Jenny Baker
   Jepnicks - Marie Rosengren
   Jezero Krudum - Hana Fridrichová
   Jotars - Sharon Gladwell
   Jucaides - Suvi Lehto
   Judy’s Magician - Merja Pihlajasaari
   Juniperwood - Brenda Trundley
   Jäälinnan - Inga Pyykkö
   Kaelyi - Sue & David Kennedy
   Kalalassie’s - Cordula Weiß
   Kangasvuokon - Piia Enlund
   Kareina - Eija Natunen
   Kari’Dahls - Karin Dahlbom
   Katri White - Blanka Čermáková
   Kevins’s Lightdancers - Andrea Quester
   Keyword - Elina Riipi
   Kilcoy - Bernadette Lines
   Kingrock - Chris Thomas & Graham Godfrey
   Kingswillow - Anna-Elena Albert
   Kirke’s - Anette Vretman
   Kiva’s Eden - Kitti Helle Hansen
   Ko-To-Ra - Lucyna Zboralska
   Koczkodan - Kirsty & Richard Russell
   Koiruuksien - Teija Lehtoranta
   Krásná Louka - Michaela Ouředníková
   Kurai’s little Secret - Sarah Gerresheim
   Kylain - Sherel Money
   La Fleur d’Ecosse - Evelyne & Sarah Descamps
   Lago Benea - Jitka Gogolinová
   Legend of Camelot’s - Heike Ischner
   Legendens - Lena Pinaitis
   Leneli - Lenka Fránková
   Lerbynn - Hana Matějková
   Lifedream - Hanna Neuvonen
   Light of Dawn - Annika Fajersson
   Like a wind - Štěpán Beránek
   Limebrook’s - Susanne Nilsson-Ottosson
   Long Smile - Klára Čančurová
   Loriseum - Katarzyna Kosoń-Kowalska
   Lothlorien’s Best Gift - Michael Klein
   Lowland’s Mate - Sabine Dressen-Irskens
   Lubin’s - Åsa Wilkman
   Mabinogion - Jolanda Berkelmans
   MacGee’s - Sari Mattero
   Mahoney’s - Sanna Siimes
   Manordeifi - Delia Moores
   Marakoopa’s - J.D. Mulder & B.J. Meulenbeld
   Marjelchen’s - Heiko Endrikat
   Markylla’s - Marijke van der Noordaa-Meertens
   Marquee - Marika Toivonen
   Marrow - Katalin Garda
   Martheline - Miroslav Davídek
   Matthiola - Alena Marková
   Me Choros - Susanne Nilsson
   Meiningin - Saila Mäkikangas
   Menelluine - Claire Delugeau
   Merciless - Josefina Sundquist
   Merleangus - Jeannet van Gemert
   Merryville - Adrienn Bácskai
   Mighty’s Spring Meadow - Jana Semianová
   Milli Miller - Rika Mölder
   Mimosan - Anne Hämäläinen
   Mironik’s - Monica Johansson
   Modrý Dukát - Kateřina Dušková
   Molinari - Barbora Malénková Molinová
   Molloney - Fay Hutchings
   Moon Rocks - Sofia Nordvall
   Murphy’s Ranch - Sabine Lehmann
   Nahkatöppösen - Tiina Vanhatalo & Jari Poikela
   Natalain - Natalia Popova
   Needlerock - Minna & Jaana Virtanen
   New Spices - Susanna Hälvä
   Nightweaver’s - Niina Manninen
   Nirreterrit - Zuzana Šusterová
   Niwika Sibin - Matthias Nickau
   Norfield - Debbie Wallis
   Nufaasin - Satu & Matti Nurmikari
   Nuuskakairan - Merja Isonikkilä
   Od Máničky - Martina Palatková Ježková
   Od Telče - Veronika Špinková
   Of Blue Angel Dreams - Caroline Pflieger
   Of Hairy’s Lord - Didier & Isabelle Brauns-Dubigh
   Of Irish Home - Hermine Wolf
   Of Meadows - Laurent Delheille
   Of Netiv HaAyit - Myrna Shiboleth
   Of PercysHome - Manuela Schaffert
   Of Sunny Pleasure - Sabine Steinreiber-Schwarz
   OneWay’s - Jeanette Sävlund
   Onnensirpaleen - Marika Ilmola
   Pandarellan - Virve Friman-Tiihonen
   Pascherwinkel’s - Rita Kretzschmar
   Perfect Image - Lill Ydse
   Phantom of Scotland - Karin Rohr-Klein
   Pikipeikon - Virpi Uurinmäki
   Plaisance - Anthony McKenna & Mike Bardill
   Quid Quid Agis - Susanne Tollmien
   Rampant Lion - Claudia Schumacher
   Raynoor - Leena Lahtinen
   Renebi - Renata Jungová
   Robgai - Gail Doe
   Ryecombe - Kate Giddings
   Sandcastle’s - Kirsi Rautiainen
   Sanningens - Susanna Söder
   Scandyline - Dina Korna
   Schendas - Inger-Astrid Karlsen
   Schutterscot’s - Alexandra Abbing
   Scotlandguards - Anita Satorius
   Seanua - Claire Norman & Jason Ratcliffe
   Secret Affair’s - Sari Kupiainen
   Shadowguard - Oksana Shokhalevich
   Shanelg - Sharon Power
   Sharleis - Sirpa Heikura
   Shatykyn - Nadezhda Shvedova
   Sherborne - Máté Stummer & Anita Kruzslicz
   Shulune - Michelle Fort
   Si-Si’s - Charlotte & Poul Freudenthal
   Silver Serenity’s - Gertrud Ladurner
   Silverlady’s - Johanna Kauppinen
   Siniketun - Taru Rekorius
   Sippelins - Niina Johansen
   Smart Beauty - Petra Čížková
   Smooth County - Eva Gabrielová
   Smooth Drinks - Justyna Zakrzewska
   Smoothhome - Mark & Marga de Jaeger
   Smygens - Caroline Kax
   Solar Style - Elena Zaitceva
   Solreven - Therese Klungervik & Lars Bardalen
   Sontikan - Riikka Maijanen
   Sopivan - Elisa Salmi
   Soroli - Hanna Nowak
   Spirit of the Scottish Highlands - Alexandra Kühn
   Spirit von Gut Breide - Dagmar Konrad
   Star of Scotland - Franziska Michel
   Stoorybook’s - Merja Stoor
   Stormsett - Ray & Barb Glover
   Straightline’s - Ewa Bjurström
   Strambery - Lenka Štramberská
   Sturtmoor - Amelia Kinsey
   Svagni - Elena Korznikova
   Sweet Surrender - Erna Sanders
   Talcott - Jane Doyle
   Talvilinnan - Noora Talvilinna
   Tanning - Riita Laurila
   Taygem - Anni Helminen
   Tender Wind’s - Tuula Friari
   The Fairy Flag’s - Cornelia Lang-Welte
   The Inspiring Joy - Constanze Tönnies
   Thunder Road - Martino Ivan di Leva
   Timonan - Tuula Tikkanen
   Toonian - Nina Žubrinić
   Topikan - Minna Korpela
   Torrosly - Torill Rosenlund
   Tricking - Anna Saarinen
   Tric’n Merle’s - Henna-Mia Leino-Määttänen
   Triforce - John & Ros Timperon
   Tucconia’s - Corry & Reinoud Sloof
   Turella’s - Claudia Schmidt
   Turning Leaf’s - Tarja Hejda
   Twinway - Mélanie Trépos-Pouplard
   Tyrnitarhan - Terhi Salonen
   Törnskogens - Evama Thörnvall
   Unique Quesi - Majbritt & Lars Pedersen
   Unique’s Diamond - Lea Bohnec & Nenad Krznar
   Urban Toonies - Urban Malmqvist
   Utopian - Heli Kekki
   Utopiaplanitia - Monika Ličková
   Van Balingshoek - Miranda Hamstra
   Van Linda’s Hoeve - Henk & Jacqueline Smeijers
   Van Midden Aarde - Ton & Jos Sanders
   Van Renvickshof - Michel Calander
   Van Shaka’s Royal Kraal - Anette Heuvelink
   Van de Huszarstate - Brenda Hoogstede
   Van den Kuytenbergh - Joke Ackermans
   Vermiko - Miloslav Koubek
   Vilda-Meduza - Camilla Dandemar
   Vitavillan’s - Yvonne Liljeroos
   Vom Feueropal - Britta Freund
   Vom Grafenhaus - Ulrike Exl
   Vom Gänsebrunnen - Werner Gericke
   Vom Ihlpol - Inge Harth
   Vom Langenhorster Wald - Ruth Niemarkt
   Vom Neckarwiesenweg - Steffi Schrauf
   Vom Palais Brinn - Judith Engel
   Vom Palmbachtal - Martina Ramm
   Vom Siebengebirge - Charlotte Frank
   Vom Spreeidyll - Simone Bundermann
   Vom Zauberfeld - Gabriele Leitgeb
   Vom kleinen Sonnenberg - Claudia Schütze
   Von Pommern-Wolgast - Annette Christ
   Von Weidmann’s Winzerhof - Heike Weidmann
   Von dem Eisvogel - Karine von Stünzner
   Von den Steinwaldkids - Susanne Wagner
   Walensian - Taina Holmala
   Westbridge - Andrew Pavey
   White Seaboard - Elena Britvina
   Wide Park - Jaroslav Bílý
   Willowby - Nina Hedström
   Willowhurst - Doreen & Fiona Forbes
   Windswept Height’s - Anne Tarmaa
   Wiru - Karen Hoggard
   Yadiel - Nicole Steiger
   Yagane - Bob & Jane Gay
   Z Mošnova - Eva Váňová
   Z Pohádkové Vysočiny - Veronika Šanderová
   Z Roztockého zámku - Marta Bajerová
   Z Rybova kraje - Petr Červený
   Z Tau’ri - Dana Zimová
   Zarecon’s - Kirsi Kumpulainen
   Zathara - Lucia Drietomská
   Zireenin - Sikke-Tiina Tiainen
   Zlatíčko - Erika Fiantová
   Znamení štěstí - Michaela Štemproková
   Zornoi - Kirsti Pitkänen
   Zátoka snů - Romana Hrabáková
   Šťastná smečka - Blanka Valdecká